Özgeçmiş

Gerçekten bir Anadolu çocuğuyum ve bundan gurur duyuyorum. 

Özgeçmiş

Avukat Mehmet Gün, Türkiye’nin önde gelen ve saygın hukuk insanlarındandır. Özellikle Türk Ticaret ve Şirketler Hukuku ile Fikri Mülkiyet Hukuku alanındaki çalışmalarıyla uluslararası alanda dünyanın ilk 100 hukukçusundan biri olarak kabul edilmektedir.

Gün+Partners Avukatlık Bürosu’nun kurucusudur, uluslararası pek çok davaya başarıyla imza atmış bulunmaktadır. Bozkır’dan Dünyaya… Avukat Olmak ve Türkiye’nin Orta Demokrasi Sorunları ve Çözüm Yolu: Yargı, Hesapverirlik, Temsilde Adalet isimli kitapları olan Mehmet Gün, son 10 yılını Türk Hukuk sisteminin iyileştirilmesine, yargının daha iyi ve sorunsuz işlemesine, daha kaliteli hizmet üretmesine yönelik çalışmalara adamıştır.

Yargıda kaliteli hizmet kavramı ile radikal bir bakış farklılığı üretmiş olan Mehmet Gün’ü, yargılama süreleri konusunu ürettiği toplumsal sorunlar ve ekonomik refahla ilişkilendiren Türkiye’deki tek Hukukçu olarak nitelemek yanlış olmayacaktır. Yalnızca bu amaçla 2014 yılında, bugün Türkiye’nin en saygın düşünce kuruluşlarından biri haline gelen ‘Daha İyi Yargı Derneği’ni kurmuştur.

Siyaseten tam tarafsız olan derneğin amacını; Türk yargısının sorunlarına ve adaletin işleyişine evrensel çözümler önermek ve Türkiye’de hukukun üstünlüğünü geliştirmek olarak özetleyebiliriz. Dernek pek çok araştırma ve rapor üretmiş, bunları tüm kamuoyu ile açıklıkla her aşamada paylaşmış bulunmaktadır. Dernek son olarak 9 kişilik bir ekiple 1 yılı aşkın bir çalışmanın sonunda ‘’A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu’ adlı bir esere imza atmış bulunmaktadır. Çalışma, Türk yargısının ve adaletinin geliştirilmesine yönelik 9 temel soruna 9 çözüm önerisi sunmaktadır.

Mehmet Gün halen; 40 yılı aşkın Hukukçu tecrübesiyle; Türk yargısının bağımsızlığı ve sorunlarının çözümü için çalışmalarını tüm ülke çapında verdiği konferansları, seminerleri, yazıları ve sohbetleri ile sürdürmektedir.

Kısa Özgeçmiş

Daha İyi Yargı Derneği – Kurucu ve Başkan

Gün+Partners Hukuk Bürosu – Kurucu

İstanbul Tahkim Derneği (İSTA) – Kurucu ve Başkan

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) – Başkan Yardımcısı

Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) – Haysiyet Divanı Üyesi

Legal500, Chambers and Partners ve Euromoney tarafından Türkiye’deki en etkili avukatlar arasında gösteriliyor.

Hukukun üstünlüğünü ve demokrasiyi güçlendirmek ve geliştirmek ve bunun sonucunda sürdürülebilir ekonomik büyümeye yardımcı olmak için çabalıyor.

Basın için Fotoğraflar